Zdravý životní styl: doporučení.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podceňované riziko nadbytečných kil

Někdo namítne, že pro diabetika je důležité hlídat si příjem cukrů, respektive sacharidů, protože ty mu zvyšují glykémii. Kalorie na ni nemají vliv.

„Jenže tak to není,“ vysvětluje doktor Březina. „Lékaři dlouho vědí, že sledovat samotné cukry nestačí. Stejně důležité, a možná ještě důležitější, je právě to, aby si diabetik hlídal nadbytečná kila. S každým shozeným kilem se mu totiž obvykle zlepšuje cholesterol, krevní tlak, ale hlavně citlivost tkání na inzulín.“

Diabetes prvního typu je autoimunitní onemocnění a nesouvisí s obezitou, jak je tomu u diabetu druhého typu, který je ale u dětí také na vzestupu," vysvětluje diabetoložka z nemocnice Milosrdných bratří v Brně Ludmila Brázdová.

 

Sportujte

Že je sportování pro naše zdraví přínosné, víme jistě všichni. Ne všichni se ale k pravidelnému pohybu dokážeme donutit. Vědci se proto snaží apelovat i konkrétními čísly, která uvádějí, že 10% nárůst svalové hmoty snižuje riziko vzniku diabetu až o 12 %.

Podle odborníků je nejvhodnější zařadit do programu alespoň třikrát týdně nějaké posilovací cvičení (nemusí být nijak náročné, můžete ho provádět i doma) a zhruba dvě a půl hodiny týdně bychom měli provádět činnost jako je například plavání, běh nebo jízda na kole.

Seznamte se s omega kyselinami

Úspěšnou prevencí v boji s cukrovkou jsou i omega 3 mastné kyseliny (tučné ryby). Pokud se tedy ještě neznáte a ryby na vašem jídelníčku chybí, zkuste to co nejdříve napravit.

Dostatečně spěte

Chodíte spát až dlouho po půlnoci a ráno už s rozbřeskem vstáváte? Možná vám to teď nevadí, ze zdravotního hlediska to ovšem správné není. Dlouhodobá nedostatečnost spánku totiž může být jakýmsi "zesilovačem" vzniku tzv. inzulinové rezistence. U jedinců s genetickou dispozicí ke vzniku onemocnění je to o to horší. Z toho hlediska tedy lékaři doporučují alespoň sedm hodin nerušeného spánku denně.

Jezte dostatek vlákniny

Vláknina je nestravitelnou složkou, která je dobrá nejen na trávení, ale především zpomaluje tok glukózy do krevního řečiště. Pokud vás tedy příště přepadne chuť na sladké, zkuste místo toho raději ovoce či zeleninu bohatou na vlákninu.

Pokud budete chtít pro své zdraví udělat ještě něco navíc, můžete do pravidelného jídelníčku zařadit hnědou rýži. Konzumace dvou a více porcí takové rýže týdně snižuje riziko cukrovky až o 11 procent, uvádí studie uveřejněná v Archives of Internal Medicine.

Nestresujte se

Dlouhodobý stres může být negativním faktorem pro celou řadu závažných nemocí, včetně cukrovky. Pokud jste dlouhodobě pod tlakem, zkuste třeba doma po práci k uklidnění relaxační hudbu, meditaci, nebo si zajděte na masáž. Všechny tyto procedury snižují množství stresového hormonu a snižují tak celkové množství cukru v krvi, říká Sheri Colberg-Ochsová, odbornice na pohyb.

Vitamín D

Podle výzkumů je v boji s cukrovkou účinný také vitamín D. Jeho dostatek pomáhá předcházet vzniku cukrovky 2. typu. Vystavení pravidelnému (i krátkému) slunečnímu záření pokryje až 80 % denní potřeby vitamínu D, pro doplnění je vhodné do jídelníčku zařadit mléčné potraviny a ryby, ve kterých se vyskytuje.

 

Cukrovka druhého typu

Diagnóza dříve: 40 - 50 let

Diagnóza nyní: v dětství

Prevence: Za vysokým nárůstem mladých lidí s cukrovkou druhého typu může v mnoha případech špatné stravování a sedavý způsob života. Uvádí Michelle F. Mageeová, vedoucí MedStar Diabetes Institute.

Řada lidí trpí při diagnóze cukrovky druhého typu nadváhou, výrazným rizikem je především nadměrný obvod pasu. Nejlepší prevencí je vyhnout se potravinám s vysokou glykemickou hodnotou, nevhodné jsou také nadměrné hodnoty dusičnanů a dusitanů v potravinách.

 

Cibule dokáže také rozpouštět drobné sraženiny, které už vznikly. „Rutin byl prokázán jako nejúčinnější protisrážlivá látka, kterou jsme kdy testovali v tomto modelu. Sraženiny se vyskytují v tepnách i žílách. Sraženiny v tepnách jsou bohaté na krevní destičky, zatímco v žílách na vláknitý fibrin. A jednoduchá látka přitom může léčit oba typy sraženin,“ tvrdí doktor Robert Flaumenhaft z Bostonu.

Rutin je velmi bezpečný, neboť se u něj nevyskytují žádné vážné vedlejší účinky. Pokud je přijímán se stravou, o to lépe. Bohaté na rutin jsou cibule, jablka a pomeranče. Zvláště osoby ohrožené infarktem a mrtvicí by měly konzumovat těchto druhů ovoce a zeleniny co nejvíce každý den.

 

 

Dobrý článek k tomu, aby člověk našel své zdraví

 a těšil se ze spokojeného života.

 

Pomáhá jednotlivcům žít zdravě, musí ale někdy změnit životní styl, protože život není měsíční kampaň, je trvalým procesem.

Změnit životní styl je těžké, ale změnit životní styl rodiny je pro muže ještě těžší. Ženy muže rády vykrmují k obrazu svému a ti pak onemocní vysokým tlakem, cukrovkou a nakonec předčasně umírají na infarkty, mozkové příhody, nebo se stávají doživotními invalidy v důsledku poškození zdraví. Pak je mnoho vdov, které vůbec netuší, že svou péčí a vykrmováním své muže zabily. Proč netuší? Protože mají jiná těla, jiné hormony a na svou dietu a životní styl umíraní v daleko pozdějším věku než jejich muži.

Znám mnoho příkladů i z vlastní rodiny, kdy muži zemřeli po rozčílení. Příčinou nebylo rozčílení, příčinou byl špatný životní styl a poškozené cévy a náhlá smrt nebo invalidita jen důsledkem. Vdovy si pak vyprávějí, kdy je ten jejich náhle opustil a netuší, že ho k předčasné smrti svou péčí připravily. Někdy i muži vyžadovali v životním stylu a stravování naplnění rodinných tradic a tak se svými manželkami neměli do své předčasné smrti problém. Táhli společně za jeden provaz, konec, za který, držel muž, byl podstatně kratší. Nevědomost a neznalost příroda neodpouští.

Lidé do smrti nebo invalidity nemají problém. Problém mají muži, kteří chtějí zůstat zdraví. Bojují sami se sebou za zdravý životní styl s tradicemi a manželkou, která otevřeně nebo skrytě jejich snahu cíleně maří.

Dává před poznáním příčin a následků přednost rodinným tradicím a na „rady a doporučení“ známých.

Tam kde muži mají vysoký krevní tlak, cholesterol, a vysokou hladinu cukru, musí brát prášky, píchat si inzulín a vážit si dávky jídla začala civilizační nemoc.

Kde je civilizační nemoc, je něco dlouhodobě špatně. Příčiny lidé hledají hlavně v nakupovaných potravinách a jejich konzervování.

Příčiny v rodinné tradici a životním stylu nevnímají, i když mají okolo sebe mnoho příkladů nemocí a předčasného náhlého úmrtí.

Přitom zdravým životním stylem šlo problémům zabránit, nebo je odložit o několik desetiletí.

 

Livio Zanotto